O oktecie
Śląski Oktet Gitarowy jest jednym z niewielu oktetów gitarowych na świecie, a także pierwszym w historii oktetem występującym w stałym składzie. Zespół powstał w 2001 roku z inicjatywy Franciszka Wieczorka. Stworzyli go pedagodzy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie w skład zespołu wchodzą absolwenci oraz studenci tejże uczelni oraz Akademii Muzycznej w Krakowie: Dawid Bonk, Jan Kudełka, dr Franciszek Wieczorek, Katarína Wieczoreková, Wojciech Gurgul, Radosław Wieczorek, Wojciech Rysiecki oraz Krzysztof Kołodziej.
Oprócz koncertów w kraju, Śląski Oktet Gitarowy występował dotychczas na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Grecji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Oktet zdobył I nagrodę oraz tytuł Artist of the Year na International Festival InterArtia w 2008 roku w kategorii zespołów kameralnych. Pierwsza płyta zespołu z roku 2008 - Oct.Opus - była nominowana do nagrody Fryderyki 2009. Na początku 2011 została wydana druga płyta The XXth Century z muzyką XX-wieczną. Oktetowi swoje kompozycje dedykowali: Bartłomiej Budzyński, Jerzy Bauer, Krzysztof Grzeszczak oraz Keiko Fujiie.
Członkowie

Dawid Bonk - urodzony w Świętochłowicach, rozpoczął swoją edukację artystyczną w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Bytomiu. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. Aliny Gruszki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoje umiejętności rozwijał także podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Koncertuje i nagrywa m.in. ze Śląskim Oktetem Gitarowym, Andrysek Tango Ensemble, Orkiestrą Muzyki Nowej czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solista i kameralista występował na estradach w Polsce, Czechach, Austrii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, USA, we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Poza grą na gitarze udziela się również jako śpiewak kameralista. Jest członkiem Chóru Filharmonii Śląskiej, zespołów Contento Core i Cantus Floridus, a współpracował także m.in. z Cameratą Silesią, Chórem Polskiego Radia, Operą Śląską i Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wojciech Rysiecki (ur. 15.07.1993) - absolwent POSM I st. im. S. Moniuszki w Katowicach w klasie gitary Michała Mitko oraz POSM II st. im. K. Szymanowskiego w klasie gitary dr Franciszka Wieczorka. Obecnie jest studentem prof. dr hab. Wandy Palacz na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w ramach lekcji mistrzowskich między innymi z Marcinem Dyllą, Zoranem Dukić (Chorwacja), Judicaëlem Perroy (Francja), Carlesem Trepat (Hiszpania), Paulem O’Dette (USA) oraz Dale Kavanagh (Kanada/Niemcy). Jako solista koncertował m.in. w Starym Zamku w Żywcu, Zamku Królewskim w Warszawie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, w Muzeum Śląskim w Katowicach. Dwukrotnie występował z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im. K. Szymanowskiego.
Został nagrodzony w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych. Do jego najważniejszych osiągnięć należą:
2008 - II miejsce - XVII Międzynarodowy Festiwal i Kursy Gitarowe w Brnie (Czechy),
2010 - Grand Prix - XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu,
2011 - Grand Prix - III Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Tomaszowie Mazowieckim,
2011 - II miejsce - XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Dolnym Kubinie (Słowacja),
2012 - II miejsce - XVIII Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Żorach,
2013 - I miejsce - XVII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Kutnej Horze (Czechy),
2016 - I miejsce - XVIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Krynicy-Zdroju,
2016 - Grand Prix - VIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy (X Festiwal Gitarowy im. J. Rodrigo) w Olsztynie,
2016 - IV miejsce - V Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Changsha (Chiny).
Dwukrotnie uzyskał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku został laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska”. Gra na gitarze wykonanej przez kanadyjskiego lutnika - Daryla Perry’ego. Jest członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego od 2011 roku.

dr Franciszek Wieczorek - ukończył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w 1990 roku. W latach 1990 - 2005 był wykładowcą tej uczelni. Jest laureatem II nagrody Konkursu Kompozytorsko-Interpretacyjnego w Tychach (Śląska Jesień Gitarowa '88). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ichiro Suzuki, Vladimira Mikulki i Granta Gustafsona. Obecnie jest pedagogiem w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Katowicach i Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku. Pomysłodawca, założyciel i kierownik artystyczny Śląskiego Oktetu Gitarowego. Od 1989 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Gitarowego CITHARA IGNEA w Żorach. Właściciel oficyny wydawniczej MODRAN oraz wydawca polskiego czasopisma gitarzystów klasycznych „Sześć Strun Świata”. Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Miłośników Gitary Klasycznej SILESIANA. Występuje również w duecie gitarowym ze swoją żoną Katariną.

Katarína Wieczoreková - ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Bratysławie w klasie gitary prof. Jozefa Zsapki. Studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej w Bratysławie. Studia kontynuowała i ukończyła w katowickiej Akademii Muzycznej w 1991 roku w klasie gitary prof. Aliny Gruszki. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ichiro Suzuki, Štěpána Raka, Davida Tanenbauma i Granta Gustafsona. Obecnie jest pedagogiem w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Katowicach. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Modrej na Słowacji. Wraz z mężem Franciszkiem występuje w duecie gitarowym oraz organizuje żorski festiwal gitarowy oraz prowadzi Agencję Artystyczną MODRAN.

Wojciech Gurgul - jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie gitary Joanny Rudnickiej oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary prof. Aliny Gruszki. Laureat konkursów w Świdnicy (2009), Olsztynie (2010, 2011) oraz Gdańsku (2011). Uczestnik wielu sesji naukowych i warsztatów, brał udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów, jak m.in. Ricardo Gallén, Alexis Muzurakis, Reinbert Evers, Zoran Anić, Davide Ficco, Heiki Mätlik czy Stefano Viola. Koncertuje w wielu składach kameralnych, m.in. w duetach z wokalem (zespół Palabras Duo), kontrabasem, skrzypcami czy gitarą, a także w triach i kwartetach gitarowych. Miłośnik muzyki nowej; dokonał prawykonań utworów m.in. Jerzego Bauera, Petera Scartabello, Jana Edmunda Jurkowskiego czy Jana Kasprzyka. Prowadzi również działalność naukową (publikacje i wykłady dotyczące muzyki gitarowej), pedagogiczną (nauczyciel w szkołach muzycznych na terenie województwa małopolskiego), organizatorską (kierownik konkursu w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej w Tychach, współorganizator Festiwalu Muzyki Gitarowej w Pruszczu Gdańskim) oraz dziennikarską (redaktor naczelny kwartalnika „Sześć Strun Świata”).

Radosław Wieczorek - rozpoczął naukę w PSM I st. w Żorach w wieku 6 lat. Jest absolwentem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczył się w klasie (ojca) dr Franciszka Wieczorka. Student Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie gitary prof. Janusza Sochackiego. Zdobywca nagród w ponad 20 krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych. Najważniejsze z nich to:
I miejsce podczas II Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych w Elblągu (2012),
II miejsce w konkursie gitarowym Alirio Diaz w Rust w Austrii (2013),
II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Żorach „Cithara Ignea” (2014),
III miejsce w konkursie „Mladi gitaristi” w Dolnym Kubinie na Słowacji (2014),
II miejsce w konkursie Gitara na Kresach – Chełm 2015.
Od roku 2012 jest członkiem Śląskiego Oktetu Gitarowego. Koncertuje w różnych zestawieniach: w duetach ze skrzypcami, w duetach gitarowych, w kwartecie gitarowym. Zarówno w oktecie jak i duecie gitarowym dokonywał prawykonań utworów.
Jako solista i kameralista występował w Polsce, na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech, w Austrii, w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Uczestnik kursów i warsztatów gitarowych w Polsce i za granicą. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich mistrzów jak: Marcin Dylla, Łukasz Kuropaczewski, Judicaël Perroy, Paolo Pegoraro, Adriano del Sal, Carlo Marchione, Hubert Käppel, Thomas Müller-Pering, David Russel, Oscar Ghiglia.
Jest stypendystą CEA oraz (w latach 2013-2015) uczestnikiem programu Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Alicja Kawa - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary prof. Wandy Palacz oraz dra Marcina Dylli. Uczestniczka kursów w Olsztynie, Tychach, Szczawnie-Zdroju, podczas których doskonaliła swoje umiejętności pod okiem takich mistrzów jak: Ricardo Gallén, Ana Vidović, Zoran Dukić, Łukasz Kuropaczewski, Elena Papandreou czy Thomas Müller-Pering. Koncertowała m.in. w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolne, Sali Lustrzanej w Tarnowie czy Galerii Warzywniak w Gdańsku, występowała także w różnych składach kameralnych. W latach 2008-2010 była stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Brała udział w Konkursie Interpretacji Muzyki Współczesnej w Radziejowicach. Oprócz działalności artystycznej prowadzi klasę gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie oraz w Szkole Muzycznej I st. w Brzesku, a jej uczniowie są laureatami wielu konkursów. Jest zapraszana do prowadzenia warsztatów w szkołach muzycznych, była także gościem m.in. Festiwalu Muzyki Gitarowej w Pruszczu Gdańskim czy Sopockich Kameraliów Gitarowych.

Krzysztof Kołodziej - urodził się 28 lutego 1988 r. w Katowicach. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach pod kierunkiem Michała Mitko. Naukę kontynuował u Franciszka Wieczorka w POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie gitary ad. dr Michała Nagy.
Jako solista i kameralista występował na licznych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Czechy, Słowacja, Finlandia, Grecja, Włochy, Ukraina, Austria, Wielka Brytania).
Koncertował także w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Zamku Królewskim oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Sali Koncertowej Opery Śląskiej w Bytomiu, w Sali Kameralnej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W latach 1999-2007 był podopiecznym „Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci”. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice. W 2011 r. został laureatem Stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”.
W czasie swej edukacji muzycznej Krzysztof Kołodziej brał udział w licznych kursach oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych pedagogów i wirtuozów gitary takich jak: Carlo Marchione, Petr Saidl, Marco Socias, Graham Wade, Andrea Dieci, Alieksey Vianna, Thomas Offermann, Josef Eotvos, Susana Prieto, Alexis Muzurakis, Boško Radojković, Judicael Perroy, Marcin Dylla, Beata Będkowska-Huang, Łukasz Kuropaczewski.
Jest laureatem kilkunastu konkursów; m.in:
I miejsce - IX Konkurs Indywidualności Muzycznych, Kijów (Ukraina) 2012 (duo z Radosławą Jasik - fortepian)
III miejsce - V Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej - Krasiczyn 2011
I miejsce - 20th Young Musicians International Competition "Citta di Barletta", Barletta (Włochy) 2010 (duo z Radosławą Jasik - fortepian)
I miejsce - International Music Competition InterArtia 2010, Volos (Grecja) 2010 (duo z Radosławą Jasik - fortepian)
I miejsce - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy - Stramberk (Czechy) 2006
III miejsce - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy - Żory 2006
II miejsce - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy - Olsztyn 2006
II miejsce - International Art Competition - Uzhorod (Ukraina) 2005
II miejsce - Międzynarodowy Konkurs Gitarowy - Gryfice-Trzebiatów 2000, 2002, 2003
Jest założycielem oraz dyrektorem artystycznym zespołu TangoStan Quintet wykonującego muzykę Astora Piazzolli w oryginalnym składzie (kwintet). Pod koniec 2015 r. objął kierownictwo muzyczne nad spektaklem muzycznym retro „Bodo Cafe” przygotowując aranże oraz stronę muzyczną widowiska, z którym w 2016 r. wystąpił już kilkanaście razy na deskach teatralnych całej Polski.